מה זה CDN ואיך זה עוזר להאיץ את האתר שלך

קידום אתרים אפקטיבי ברמה אחרת...

ניהול מוניטין
מהירות האתר הפכה בשנים האחרונות לפקטור משמעותי מאוד בחוויית המשתמש ובקביעת הדירוגים של גוגל. אפילו אם מהירות האתר שלכם סבירה, כנראה שניתן לשפר אותה – יישום CDN יכול לעשות זאת עבורכם.

האם האתר שלכם נטען ומתפקד מהר מספיק בשביל המבקרים בו ועבור הדרישות של גוגל? מהירות אתרים הפכה בשנים האחרונות לפקטור משמעותי מאוד הן עבור יצירת חוויית משתמש חיובית ואיכותית והן עבור דירוגים טובים מצד גוגל (בדיוק בגלל שאתר מהיר תורם לחוויית המשתמש). אפילו אם האתר שלכם סביר מבחינת מהירות, כנראה שהוא יכול להיות מהיר ואיכותי יותר – יישום CDN יכול לטפל בזה עבורכם.

אתר מהיר הוא אתר שנוח ונעים להשתמש בו, אתר שיותר סביר שהמבקרים בו יישארו כדי לראות מה הצעת הערך שלכם וגם אתר שיותר סביר שהם יחזרו אליו. מערכת CDN יכולה לתרום מהותית למהירות האתר, לכן היום נסביר על כלי טכנולוגי חשוב ואיכותי זה.

CDN לשיפור מהירות אתר

מה זה CDN?

המונח CDN הוא קיצור של Content Delivery Network, מרכיב מהותי בהמון אתרים ויישומים מודרניים ומהירים במיוחד. רשת הפצת תוכן (CDN) היא למעשה רשת מבוזרת גיאוגרפית של שרתים, אשר עובדים יחד ולפי מערכת ממוחשבת מתקדמת כדי לספק במהירות את התוכן של אתרי האינטרנט הנמצאים ברשת.

מערכת CDN מאפשרת העברה מהירה ויעילה של נכסים דיגיטליים וקבצים של האתר אל הפלטפורמה ממנה מגיע הגולש המנסה לבקר באתר – כך משתמש הקצה מקבל אתר שנטען משמעותית מהר יותר והופך שמיש במהירויות גבוהות, עם מינימום של זמני המתנה מתסכלים ומעצבנים המגברים נטישות של אתרים ופגיעה בדירוג.

שימוש ב-CDN גורם לכך שכל משתמש מקבל את הקבצים החיוניים לטעינה מהירה של האתר, דרך השרת הקרוב ביותר אליו גיאוגרפית (כולל אחד בישראל!). היתרונות רבים וכוללים אתר הנטען מהר יותר ומספק חוויית משתמש חיובית יותר, אך גם צמצום הפחתת עומסים משרת האחסון הראשי של האתר וצמצום תעבורת הרשת על שרת האחסון. אתם אפילו מקבלים אבטחה משודרגת תוך שימוש במערכת CDN איכותית ומובילה כמו זו של Cloudflare.

מהירות אתר - מכשירים שונים

אז איך זה בעצם עובד?

כאשר אתם מכניסים את האתר שלכם לתוך רשת הפצת תוכן במודל של CDN, האתר שלכם כאמור ייטען משמעותית מהר יותר עבור כל משתמש וללא תלות במיקום גיאוגרפי מסוים, זאת ללא יצירת עומסים על שרת האחסון שלכם וללא “נגיסה” בתעבורה המותרת בשרת האחסון שלכם. כל ה”קסם” הזה קורה דרך מנגנון חכם ומתקדם ורשת פיזית של שרתים הפרוסים בכל רחבי העולם.

מערכת ה-CDN מאחסנת אצלה ומספקת במהירות לגולשים עמודי HTML, CSS, קבצי JavaScript, Stylesheets, קבצי תמונות וקבצי וידאו. זה כל כך יעיל שאפילו אתרי ענק משתמשים כיום ב-CDN כדי לספק למשתמשים שלהם אתרים מהירים ויעילים יותר. זה כולל למשל את פייסבוק, נטפליקס ואמזון.

מבחינה טכנית, רשת CDN גדולה וחכמה כמו זו של חברת Cloudflare שמיד נסקור, מציבה שרתים ברחבי העולם, לרוב בנקודות ההחלפה וההצטלבות של רשתות שונות בתשתית האינטרנט הגלובלית – הנקודות שאליהן מתחברות ספקיות האינטרנט הגדולות בכל אזור או מדינה. כך מערכת ה-CDN יכולה להעביר קבצים ומידע במהירויות גבוהות במיוחד, עם יעילות כלכלית גבוהה מאוד.

הרשת שומרת אצלה, בצורה מסודרת, מאורגנת ומאובטחת כמובן, את קבצי האתרים השונים, כאשר ה-CDN מחוברת כמובן לפתרון האחסון של כל אתר ואתר כדי לתקשר ביניהם. כאשר משתמש מנסה להגיע לאתר, ה-CDN מקבלת בקשה ומיד מעבירה אליו את הקבצים המתאימים. הקירבה הפיזית והמהירויות של רש תה-CDN, גורמות לאתר להיטען מהר יותר ולהגיע ליכולת אינטראקטיביות הרבה יותר מהר לעומת תעבורה רגילה מהמשתמש לשרת האחסון עצמו – בעיקר כאשר שרת האחסון מרוחק מאוד מהמשתמש.

למה חשוב להשתמש ב-CDN?

יישום פתרון CDN באתרי אינטרנט חשוב מכמה וכמה סיבות והיבטים. ראשית כל, ה-CDN מאפשרת לבטל את התלות בשימוש בשרתי אחסון מקומיים, אשר בישראל במקרים רבים מספקים שירות יקר יחסית ובתנאים משמעותית פחות טובים לעומת אפשרויות אחסון ענן בחו”ל. כך, אתם יכולים לאחסן את האתר שלכם על בסיס שירות מנוהל של אחסון בענן, על שרת VPS איכותי בחו”ל, במחירים נמוכים מישראל ותנאים הרבה יותר טובים – וללא הבעיה של טעינת אתר איטית כי שרת האחסון נמצא בחו”ל והמשתמשים בישראל.

היבטים נוספים המדגישים מדוע חשוב להשתמש ב-CDN באתרי אינטרנט כיום הם:

• טעינת אתר מהירה לכל המשתמשים וללא תלות במיקום גיאוגרפי מסוים – מעולה לאתרים גלובליים.
• פתרון מהיר וחסכוני לאתרים הגדלים ומצריכים יותר נפח אחסון ותעבורה.
• אתר מהיר יותר משפר את חוויית המשתמש וזה תורם לביצועי האתר מול המשתמשים מבחינת המרות ומכירות למשל.
• אתרים מהירים יותר זוכים לדירוגים טובים יותר בגוגל – כך ש-CDN תורמת ל-SEO שלכם.
• שיפור באבטחה עם עוד שכבות של אבטחות סייבר ומניעת מתקפות, למשל מסוג DDoS.

הפתרון של Cloudflare CDN והיתרונות שלו

חברת Cloudflare מציעה את מערכת ה-CDN הטובה, החזקה והמקיפה ביותר והיא מהווה פתרון פשוט מעולה לאתרים מבוססי וורדפרס, עם שיפורים ניכרים במהירויות הטעינה ועוד שלל יתרונות. המערכת של Cloudflare נמצאת בשימוש בהמון אתרים, כולל כמה מהגדולים ביותר בעולם והיא פתרון ה-CDN המומלץ על ידי מגוון גופים מסחריים ומקצועיים בעולם האינטרנט, פיתוח האתרים ושירותי הענן. אם אתם מיישמים פתרון CDN באתר שלכם, הכי יעיל, משתלם ואיכותי להשתמש בפתרון של Cloudflare.

יישום CDN לאתרים

היתרונות בשירותי CDN מבית Cloudflare הם:

• תכנית חינמית בסיסית המספקת המון ערך אמיתי לאתרים, עם שיפור במהירויות טעינה ובאבטחה. בנוסף, תכניות מורחבות ומשודרגות בתשלום נגיש ומשתלם.
• ביצועים מעולים בשיפור מהירויות אתרים – הגברת מהירות בכ-100%, יחד עם נתונים מדהימים של צמצום 65% מהיקף הבקשות לשרת האחסון והורדה של 60% ברוחב הפס המשמש את האתר.
• Cloudflare מחזיקה שרת בישראל – מה שמאפשר מהירויות מעולות למשתמשים בישראל גם כאשר האחסון בחו”ל.
• רשת CDN ענקית, עם 155 מרכזי דאטה בכל העולם. כולל דאטה סנטר בישראל!
• שיפור ניכר באבטחה של אתרים הנמצאים בתוך ה-CDN, ללא מגבלה.
• מגוון כלים טכנולוגיים נוספים לשיפור ביצועים וניהול של אתרי אינטרנט.

חברת פיאלקוב

לסיכום

מהירות האתר שלכם היא נתון סופר קריטי במציאות הדיגיטלית היום, גם מבחינת משתמשים וגם מבחינת גוגל. פתרון של CDN בהחלט יכול לעזור בשיפור מהירויות הטעינה של האתר שלכם, מה שיהווה יתרון להצלחתכם – אז שווה לבדוק יותר לעומק, לשקול וליישם.

על הכותב

אור פיאלקוב, בן 38, מייסד ומנכ”ל חברת פיאלקוב דיגיטל, חברה המתמחה בפרסום בגוגל ומגוון ערוצים נוספים. מומחה בשיווק דיגיטלי, מעביר סדנאות והרצאות בנושא שיווק בעזרת כלים מתקדמים לחברות וליחידים. הבעלים של EasyCloud – אחסון אתרים, חברה שמנגישה את עולם אחסון האתרים בענן בעזרת Cloudways לכל אחד. דרך חברות אחסון הענן הגדולות בעולם עם ממשק נוח, אבטחת אתרים מקסימלית ומחיר מעולה.

אור פיאלקוב