חשיבות מפת אתר לגוגל, Google Sitemap

קידום אתרים אפקטיבי ברמה אחרת...

ניהול מוניטין
בימים אלו, כאשר מרבים לדבר על החידושים באלגוריתם של גוגל, אין לזנוח את הפרמטרים הוותיקים והחשובים עליהם מושתתת אופטימיזציה של כל אתר. בכתבה זו נחזור ונדון באחד הכלים המשמעותיים בעת קידום אתרים, הלוא הוא מפת האתר sitemap
בימים אלו כאשר מרבים לדבר על החידושים באלגוריתם של גוגל, אין לזנוח את הפרמטרים הותיקים והחשובים עליהם מושתתת אופטימיזציה של כל אתר. בכתבה זו נחזור ונדון באחד הכלים המשמעותיים בעת קידום אתרים, הלו הוא מפת האתר sitemap, כלי אשר מסייע למנועי החיפוש בניווט טוב יותר ולעיתים אינו מוערך כראוי.
מפות אתר אינן חידוש. הן תמיד היו חלק בלתי נפרד מעיצוב טוב של אתר. אולם הידעתם כי קיימים שני סוגים של מפות אתר: זו המיועדת לגולשים והאחרת אשר נועדה לגוגל ולשאר מנועי החיפוש ?
חשוב לציין שאם הינכם מתעניינים במפת אתר בעיקר מנקודת מבט של SEO אינכם יכולים להשתמש במפת האתר השגרתית. מפת האתר עבור Google משתמשת בפורמט מיוחד XML שהוא שונה ממפת אתר רגילה של Html המיועדת לגולשים. זהו מעין אינדקס או תוכן עניינים. בדף אינטרנט בודד אחד, אתם מציגים בפני מנועי החיפוש את המבנה של אתרכם, את מרכיביו השונים, את הקשרים ביניהם, את חשיבות הדפים ואת מועד השינוי שלהם.
מפת אתר עדכנית טובה הן למשתמשים והן למנועי החיפוש. בעוד שבקובץ ה- robots.txt אתם מנחים את מנועי החיפוש מאלו חלקים באתר להתעלם, הרי שבמפת האתר הינכם מכוונים את מנוע החיפוש לאן לפנות ומסייעים לו להתמצא בקלות רבה יותר באתר. נשאלת השאלה מדוע הכרחי שתהיינה שתי מפות אתר. התשובה ברורה: האחת לשימוש הגולשים והשניה עבור ה”עכבישים”. בהקשר זה חשוב להבהיר שקיום שתי מפות אתר אינה נחשבת לתוכן כפול.
מהם יתרונות מפת האתר, ה-   sitemap ?
לשימוש במפות אתר יתרונות רבים. ראשית הם תורמים לניווט קל יותר ולנראות טובה יותר בעיני מנועי החיפוש. מפת אתר מספקת לנו יכולת לדווח מיידית למנועי החיפוש אודות כל שינוי באתר. כמובן שלא ניתן לצפות שמנועי החיפוש יאנדקסו באופן מיידי את העמודים שהשתנו, אולם סביר כי השינויים באתר יסרקו מהר יותר בהשוואה למצב בו לא הייתה קיימת מפת אתר.
בנוסף, כאשר אתם מגישים מפת אתר למנועי חיפוש אתם מסתמכים פחות על קישורים חיצוניים שיגרמו למנועי החיפוש לסרוק את האתר.
מפת אתר אף יכולה אף לסייע במצב של אי סדר. אם למשל יש לכם דפים “יתומים” אשר לא ניתן להסתעף אליהם בצורה ישירה, מפת האתר מאפשרת להגיע אליהם. (כמובן שיש לתקן מצב מסוג זה ולא להסתמך על המפה).
אם העליתם לאוויר אתר חדש או כמות גדולה של דפים שעודכנו לאחרונה, אזי שימוש במפת אתר חיוני להצלחתכם.

יצירה והגשה של מפות אתר
השיטה ליישום מפת אתר הינה פשוטה. ראשית, עליכם ליצור אותה, אח”כ להעלותה כדף נוסף באתר ולבסוף ליידע את Google עליה. בהתאם לכישוריכם הטכניים ישנן שתי דרכים ליצירת מפת אתר. ניתן לתכנת אותה או לחילופין להשתמש בכלי המייצר מפת אתר. תוכלו למצוא מספר כלים זמינים וחינמיים באינטרנט אשר יכולים לבצע את העבודה עבורכם.

לאחר שיצרתם את המפה עליכם לעלותה לאתר (אם היא עדיין לא שם) ולדווח ל Google על קיומה. הודעה ל Google כוללת הוספת האתר לחשבון מפת האתר של Google, כך שאם אין לכם חשבון ב- Google זהו הזמן לפתוח אחד. פרט נוסף שחשוב לדעת מראש הינו כי על מנת להוסיף מפת אתר לחשבונכם עליכם להוכיח כי הינכם הבעלים החוקיים של האתר ועל כך בכתבה נפרדת.