טיפים, פתרונות ותשובות בקידום אתרים

קוד חזרה 503 – השירות אינו זמין

אם אתם נתקלים בשגיאות 503 באתר שלכם, אתם בוודאי רוצים לדעת מדוע הן מתרחשות וכיצד ניתן למנוע אותן. ובכן הסיבות לכך הן מגוונות, וכך גם הפתרונות, וכולם מפורטים בסרטון זה
נגן וידאו

מהי שגיאה 503? מהו קוד חזרה 503 Service Unavailable?

השגיאה הזאת מעידה על כך שהשרת נמצא תחת עומס גדול בדיוק בזמן שגלשתם אליו או שניסיתם לבצע איזושהי פעילות אחרת המערבת את השרת. לעומס הזה עשויות להיות כמה סיבות:

ריבוי גולשים – בזמן נתון גולשים רבים מאוד נכנסים לאתר, וזה עלול לגרום לעומס.

תחזוקה – הרצת גיבוי בשרת או בניית המטמון של האתר, למשל, הם דברים שדורשים הרבה מהשרת ועלולים לגרום לעומס.

התקפת בוטים על השרת – התקפה על השרת על ידי בוטים שגרומים לעומס.

סריקה – כאשר סורקים את האתר באמצעות כלים שונים, כמו TechSEO360 או Screamingfrog, הכלים הללו מפנים לשרת מספר גבוה של פניות וזה גורם לעומס.

שרת לא מתאים – ייתכן פשוט שהאתר שלכם מאוחסן על שרת שהוא חלש מדי, קטן מדי, שאין לו די כוח לשאת את הנדרש ממנו.

את שגיאות ה-503 באתר שלכם תוכלו לראות בכלי מנהל האתרים של גוגל, בדוח ה”כיסוי”. שימו לב שישנן 11 שגיאות 500 נוספות, אך אנחנו מתמקדים כעת ב-503. בדוח תוכלו לראות מתי היו השגיאות האלה וגם דוגמאות של כתובות ה-URL שהחזירו אותן.

אם כן, כיצד מטפלים ב-503? כל דבר לגופו:

אם מדובר בהרבה מאוד גולשים שנכנסים לאתר בזמן מאוד מאוד מוגבל, אין הרבה מה לעשות כנגד העניין הזה, אבל אם זה לא קרה בזמן מוגבל אלא השגיאה חוזרת שוב ושוב, יום אחר יום, ייתכן שהשרת שלכם קטן מדי והגיע הזמן לשדרג אותו.

אם אתם סורקים את האתר בכלים שונים ואתם מקבלים שגיאה 503, תוכלו לקבוע בחלק מן הכלים הללו את תדירות הסריקה, את מספר הבוטים שנשלחים בו זמנית, את המרווח שבין בוט לבוט ועוד.

אם מדובר בימים ושעות מסוימים שבהם השגיאה מופיעה באופן קבוע, ייתכן שהסיבה לכך היא שבימים ובשעות אלו מופעלים כנגדכם בוטים שרוצים להרע. את הבוטים האלה אפשר לחסום באמצעות ה-Firewall של השרת. סיבה אחרת להופעה החוזרת והקבועה של השגיאה היא שבשעות ובימים האלה מתבצעת תחזוקת שרת. במקרה זה יש להתייעץ עם חברת האחסון.

ההמלצה החמה שלנו היא לחסום בקובץ ה-robots.txt בוטים מוכרים, כמו SemRush ו-Ahrefs. חשוב מאוד להיזהר ולוודא שאינכם חוסמים גם את הבוטים של גוגל. ברגע שתבצעו את החסימה, הבוטים הללו לא יטרידו אתכם עוד ולא יגרמו לעומס על השרת.

רוצים ללמוד יותר לעומק על שגיאות שרת? רוצים לקבל ידע והכשרה כמקדמי אתרים מקצועיים? בדקו את הקורס שלנו

עוד טיפים ופתרונות בנושא:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *